SSD czy HDD?

SSD czy HDD?

Osoby, które kupują laptopy lub wybierają dostawcę usług hostingowych, muszą podjąć decyzję o zakupie dysku SSD (Solid State Drive) lub dysku HDD (Hard Disk Drive).

Który z nich jest lepszym wyborem, SSD czy HDD? Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie; każdy nabywca ma różne potrzeby i musi podjąć decyzję w oparciu o swoje potrzeby, preferencje i oczywiście budżet. Cena dysków SSD spadła w ostatnim czasie, ale nadal występuje różnica między ceną dysków SSD i HDD – ten drugi jest tańszy.

Celem tego artykułu jest analiza obu dysków i określenie, który z nich jest lepszym wyborem. W tym celu porównujemy dyski SSD i HDD przyglądając się oraz rozpatrując ich pozytywne i negatywne strony. Najpierw polecamy obejrzeć poniższy film porównujący te dyski (dysk SSD znajduje się po lewej stronie, a dysk HDD po prawej stronie).

Co to jest SSD?

Postaramy się przekazać wiedzę na ten temat w jak najbardziej zrozumiały sposób dla każdego. Może kupujesz komputer, wybierasz dostawcę hostingu lub po prostu zastanawiasz się, co to jest SSD? SSD oznacza “Solid State Drive”. Prawdopodobnie kojarzysz USB, SSD można uznać za większą i bardziej wyrafinowaną wersje pamięci USB. Podobnie jak w USB, SSD nie ma ruchomych części. Informacje są przechowywane w mikrochipach. Natomiast dysk HDD używa ramienia mechanicznego z głowicą odczytu/zapisu do poruszania się i odczytywania informacji z właściwej lokalizacji na półce magazynowej. Ta różnica, czyni SSD znacznie szybszym. Analogicznie, co będzie szybsze? Przejście przez cały pokój, aby wziąć do ręki książkę i dopiero coś w niej przeczytać, czy sprawienie, aby pojawiła się otwarta przed Tobą? Taka jest właśnie różnica między SSD i HDD.

Typowy dysk SSD wykorzystuje tzw. Pamięć flash opartą na NAND. Jest to nieulotny typ pamięci.Zapytacie pewnie, co kryje się w słowach nieulotny typ pamięci? Mówiąc wprost – dysk może zostać wyłączony, a zapisane na nim dane nie zostaną utracone. Jest to już dość powszechna cecha nośników pamięci.W początkowej fazie rozwoju o SSD krążyły plotki jakoby żywotność ich wygasała w ciągu kilku lat.

Plotka ta nie jest z pewnością zgodna z prawdą i dzisiejszą technologią, ponieważ możemy odczytywać i zapisywać dane na dysku SSD przez cały dzień i będą one przechowane przez ponad 200 lat. Mówiąc w skrócie: dane zapisane na dyskach SSD z pewnością przeżyją ich właściciela.

SSD nie ma mechanizmu do odczytu i zapisu danych, zamiast tego polega na wbudowanym procesorze (lub tzw. “mózgu”) zwanym również kontrolerem. W celu wykonania kilku operacji dotyczących odczytywania i zapisywania danych.

Kontroler jest bardzo ważnym czynnikiem przy określaniu prędkości dysku SSD. Decyzje związane z przechowywaniem, pobieraniem, buforowaniem i czyszczeniem danych mogą determinować ogólną prędkość napędu.Nie wchodząc zbytnio w szczegóły, dyski SSD różnią się od siebie kilkoma względami takimi jak: korekcja błędów, odczytywanie i zapisywanie pamięci podręcznej, szyfrowanie i zbieranie śmieci – oczywiście to tylko kilka przykładów.  Ogólnie rzecz ujmując, dobry kontroler jest tym, co różni zwykłe dyski SSD od tych z najwyżej półki.

 

Co to HDD?

Dyski HDD (Hard Disk Drives) to stara i dobrze już nam znana rzecz w świecie technologicznym. Dysk HDD został po raz pierwszy wprowadzony przez IBM w 1956r.- ta sześćdziesięcioletnia  technologia, umożliwiła wyprodukowanie próżniowych lamp do telewizorów. HDD wykorzystuje magnetyzm do przechowywania danych na obracającym się talerzu. Głowa odczytu/zapisu unosi się nad obracającym się talerzem odczytując i zapisując dane. Im szybciej obraca się talerz, tym szybszy jest dysk HDD. Typowe napędy do laptopa obracają się z prędkością 5400 obr./min (obroty na minutę) lub 7200 obr./min, chociaż niektóre serwery bazujące na komputerach pracują z prędkością do 15 000 obr / min!

Główną zaletą dysku twardego jest to, że jest w stanie przechowywać dużo danych. W dzisiejszych czasach 1 TeraByte (1024 gigabajtów) pamięci masowej nie jest niczym niezwykłym, a technologia w dalszym ciągu rozwija się. Co ciekawe, nie jest łatwo obliczyć koszt  za jeden gigabajt, jednak zdecydowanie widać, że dyski HDD są tańsze niż SSD. Z drugiej strony, różnica w cenie nie jest warta niedogodności z jakimi będzie trzeba sobie radzić.

Heading conclusion

Dysk HDD twardy może być właściwym wyborem, jeśli potrzebujesz miejsca do przechowywania czegoś, ale nie będziesz tym operował lub wykonywał z tym różnych czynności.

Dysk SSD może być właściwym wyborem, jeśli możesz zapłacić trochę więcej w zamian za znacznie szybszą wydajność.

 

No Comments

Post A Comment